91 43 46 835 bsi@miasto.szczecin.pl

Nasz ranking planszówek. W co grają i polecają bursiaki grupy III i IV?

By bursa

Nasz ranking planszówek. W co grają i polecają bursiaki grupy III i IV?

Nasz ranking planszówek. W co grają i polecają bursiaki grupy III i IV?

Granie w planszówki staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Rywalizacja związana z rozgrywką potrafi stać się świetną zabawą. Od czego zacząć swoją przygodę z grami? Poznaj nasz ranking  planszówek.

Podpytałyśmy bursiaków o  ulubione gry planszowe i… otrzymałyśmy podpowiedzi, w co najchętniej grają w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Zebrałyśmy to wszystko w całość, i prezentujemy listę najbardziej popularnych  gier planszowych. Poniżej znajdziecie planszówki, które najczęściej pojawiały się w rekomendacjach wychowanków grupy III i IV.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie jest Monopoly.

To jedna z najbardziej popularnych gier planszowych, która może zapewnić rozrywkę dla całej rodziny lub paczki znajomych. Celem rozgrywki jest zdobycie jak największej liczby nieruchomości i uzyskaniu z nich jak najwyższych zysków. Wygrywa najbardziej przedsiębiorczy uczestnik. Na drugiej pozycji jest nieco uboższa wersja tej gry – Eurobiznes. Obie gry to klasyki, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Można w nie grać w większym gronie, więc polecamy grę po świątecznych obiadach i kolacjach.

Na trzecim miejscu wymieniono kultowego Chińczyka. To  gra dla 2-4 osób, rozgrywka zajmuje może około 30 minut i decyduje los czyli rzut kostką.

Na dalszych miejscach kolejno są:

Gra karciana Uno to tak naprawdę znane i lubiane makao w ulepszonej wersji. Uno jest doskonałe, jeśli lubicie rywalizację i macie ochotę na kilka szybkich rund bez rozkładania planszy czy pionków.

Szachy to strategiczna gra planszowa, która uczy planowania strategii oraz kojarzenia. Jest to dobry pomysł na prezent, uczy refleksu oraz logicznego myślenia.

Splendor jest dynamiczną i niemal uzależniającą grą. Podczas gry wcielamy się w rolę handlarzy, którzy zdobywają klejnoty po to by móc kupować karty, które pozwolą im kupować bardziej wartościowe klejnoty. Hm…może dlatego kochają ją młodsi i starsi. I mało kto jest w stanie oprzeć się urokowi tej gry.

W dalszej kolejności (przypadkowej) są:

Scrabble to klasyk nad klasykami. Ta gra nigdy się nie nudzi, wymaga intensywnego myślenia i doskonale rozwija najmłodszych graczy. Często sprzyja także powstawaniu słów nowych, nigdy wcześniej nie słyszanych…  Po wylosowaniu literek, każdy uczestnik musi ułożyć jak najdłuższe słowo. Edycja specjalna Scrabble Travel  świetnie sprawdza się w podróży, np. podczas kilkugodzinnych przejazdów pociągiem.

Dobble – mała „wielka gra”. Mała ponieważ nie zajmuje wiele miejsca na półce, jest szybka w rozgrywaniu. Wielka, ponieważ dzieci i dorośli uwielbiają w nią grać, a sama koncepcja jest wyjątkowo przemyślana i oryginalna, ma aż pięć wariantów rozgrywki! W okrągłej, metalowej puszce znajdziecie 55 okrągłych kart. Na każdej z nich namalowano 8 symboli. Zawsze tylko jeden z nich jest wspólny pomiędzy dwoma kartami i to wy musicie wyszukać i wskazać ten właściwy, o tym samym kolorze i kształcie, ale innej wielkości. Rozgrywka wyzwala dużo pozytywnej energii.

Taboo – uczy nas elokwencji, opowiadania w zakręcony sposób o rzeczach prostych, poszukiwania nowych form wyrazu. Podczas zabawy ćwiczymy artykułowanie się, otwieramy się na ludzi, stajemy się bardziej swobodni – świetna gra do przełamywania pierwszych lodów.

Ego to znakomity przykład dobrego połączenia quizu z elementami hazardu, co sprawdza się na wszelkich imprezach. Zabawa pozwala nam lepiej poznać siebie i zawodników, dowiedzieć się, jak jesteśmy postrzegani w grupie, zintegrować się z resztą osób. Proste zasady, fajna zabawa i super jakość są największymi zaletami „ego”.

Tajniacy to drużynowa gra słowna, która wyzwoli w Was ducha zdrowej rywalizacji. Celem gry jest rozpracowanie układu siatki szpiegowskiej – innymi słowy odgadnięcie wszystkich haseł o kolorze drużyny według klucza, w czasie szybszym niż zrobią to przeciwnicy.

Cluedo to gra detektywistyczna. Kto lubi tę tematykę na pewno chętnie zagra. Celem gry jest zdobycie informacji o tym kto, gdzie i czym zabił doktora… Kto pierwszy zgadnie – oczywiście wygrywa.

Dixit to rewelacyjna gra, swego czasu wręcz rewolucyjna, Narrator wymyśla hasło do wybranego obrazka z karty, którą posiada na ręce. Wykłada zakrytą kartę na stół, następnie kolejni gracze dopasowują swoje karty… polecamy!

Makao – gra w której chcemy korzystnie pohandlować, pozarządzać budynkami, urzędami, gotówką, sympatią cesarza. Czynimi to wszystko w tytułowym chińskim Macao za pomocą kart osób/budynków/urzędów oraz specjalnych kosteczek akcji. Macao to więc gra karciana z elementem oryginalnego wykorzystania kości.

Kolejka to sentymentalna podróż do czasów pralki Frani, butów Relax, saturatorów i wody toaletowej „Przemysławka”. Powrót lub poznanie rzeczywistości PRL-u. To gra, w jakiej każdy gracz ma inne zadanie do spełnienia. Niezależnie jednak od tego czy będziemy „urządzać mieszkanie z przydziału”, „wyprawiać Pierwszą Komunię”, czy „wysyłać dzieci na kolonie” musimy zgromadzić odpowiednią ilość artykułów wymienionych na karcie listy zakupów. 

Catan to  to bardzo popularna na całym świecie gra rodzinno-ekonomiczna. Proste zasady zachęcają do rozgrywki kolejne już pokolenia. Gracze są osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi i miasta. Każda kolonia zbiera dostępne dobra naturalne, które są niezbędne do rozbudowy osiedli.Wiele dróg do zwycięstwa, handel między graczami, który czasami przybiera rozmiar prawdziwego targu, i wspomniana wcześniej błyskotliwa mechanika gry zauroczą każdego.

Alchemicy – dedukcyjna gra laboratoryjna. Od dwóch do czterech graczy wciela się w rywalizujących alchemików chcących odkryć sekrety tej tajemnej sztuki. Punkty można zdobywać na różne sposoby, ale najwięcej otrzymuje się za publikację teorii – prawidłowych teorii…

Talizman, Dungeons & Dragons  to gry fantasy oferujące możliwość przeżycia niesamowitej przygody, której staliście się bohaterami. Przygody, którą sami w pewnym stopniu kształtujecie i opowiadacie. Od waszej decyzji zależy czy będziecie mało subtelnym wojownikiem, prawym kapłanem czy zarozumiałym magiem. RPG to dziwny rodzaj gier, więcej tam rozmowy i teatru z rekwizytami niż planszy i pionków, ale są kości i instrukcja, a przynajmniej coś w jej rodzaju.

Skoczki to gra zręcznościowa, które zachęca do wspólnej zabawy z młodszym rodzeństwem. Podczas grania dziecko rozwija zdolności celowania, próbowania i kombinowania jak najlepiej nacisnąć wyrzutnię, aby skoczek wpadł prosto w dziurę. Można z nią wesoło spędzić czas.

Państwa miasta  – rozgrywka z kartką z zeszytu i długopisem jest  na tyle sprawdzona i wciągająca, że chętnie do stołu zasiądą różne pokolenia uczestników. Wielość kategorii i losowość wyboru litery rozpoczynającej hasło gwarantuje długą żywotność gry i niepowtarzalność każdej partii. … 

Założysz się? Party to świetna zabawa w obstawianie wyzwań.  Chodzi o uzyskanie jak największej ilości pieniędzy, które zdobywamy obstawiając czy ktoś będzie w stanie wykonać konkretne zadanie (aktorskie, umysłowe, zręcznościowe) poprawnie. 

Zatem sami widzicie, że każdy znajdzie coś dla siebie, aby ciekawie i wspólnie spędzić czas.

Polecamy!