91 43 46 835 bsi@miasto.szczecin.pl

„Sedinum. Wiadomość z podziemi”

By bursa

„Sedinum. Wiadomość z podziemi”

Powieść „Sedinum. Wiadomość z podziemi” autorstwa Leszka Hermana to świetny sposób na poznanie naszego miasta – i to bez wychodzenia z domu.

Proponuję książkę, w której Szczecin nie jest tłem wydarzeń, lecz raczej jednym z bohaterów. Może najważniejszym, bo wokół jego zagmatwanej historii toczy się akcja powieści, która rozpoczyna się niczym u mistrza dreszczowców – Alfreda Hitchcocka.

Wszystko zaczyna się od katastrofy budowlanej w samym centrum Szczecina, w wyniku której ujawniona zostaje tajemnica sięgająca, zdawałoby się końca II Wojny Światowej, a tak naprawdę o wiele dawniejszych dziejów. Katastrofa odsłania tajemniczy korytarz kryjący zagadkowe znalezisko – wojskową ciężarówkę z bezcennym sarkofagiem księcia pomorskiego Barnima IX.

Autor zręcznie połączył akcję współcześnie dziejącego się kryminału z historycznymi wydarzeniami ściśle związanymi ze Szczecinem. Akcja książki pełna jest zagadek, szyfrów, ukrytych znaczeń i symboli. Niewątpliwą zaletą powieści są żywe retrospekcje do historycznych wydarzeń w dziejach Szczecina, które niemalże przenoszą czytelnika do odległych czasów. Autor przytacza wiele zapomnianych faktów i legend, których ślady do dzisiaj możemy napotkać w mieście. Do książki został przemycony ogrom wiadomości na temat Szczecina, jednak forma ich podania w żadnym razie nie przypomina nudnej lekcji historii, lecz fascynujący film akcji.

Jeśli lubicie powieści awanturnicze z dużą dozą ciekawostek historycznych, to z pewnością powieść „Sedinum. Wiadomość z podziemi” Leszka Hermana Was zainteresuje. Polecam – Jarosław Kujawa.