91 43 46 835 bsi@miasto.szczecin.pl

JAK PRAWIDŁOWO KARMIĆ DOMOWE ZWIERZĘTA?

By bursa

JAK PRAWIDŁOWO KARMIĆ DOMOWE ZWIERZĘTA?

Jedzenie, które jest dobre dla nas, niekoniecznie będzie odpowiednie dla naszych pupili. Zwierzęta, mowa tu o psach i kotach, wymagają pokarmu dopasowanego do swoich potrzeb. Bo pies to nie człowiek, a kot to nie pies 🙂

Od malucha do staruszka.

Należy pamiętać, że żywienie zwierząt możemy podzielić na kilka etapów. Inaczej karmimy szczeniaka czy kociaka, inaczej dorosłe zwierzę, a jeszcze inaczej zwierzę stare. Etap I –junior czyli zwierzak odsadzony od matki około 4 tygodnia życia do dorosłości, można już zacząć podawać mu karmy. Koty stają się dorosłe około roku, małe psy około 7 miesiąca, psy ras olbrzymich osiągają dorosłość dopiero po 2 roku życia. Etap II – dorosłość. Karmy dla zwierząt dorosłych są przeróżne. Zatem dopasowujemy je do stylu życia i konkretnych potrzeb danej grupy zwierząt. Dostępne są karmy precyzyjnie dopasowane do danej rasy. Etap III – senior. U małych psów ten etap następuje około dziesiątego roku życia, u dużych ras około piątego, u kotów około siódmego roku życia. Z wiekiem zmniejsza się aktywność  zwierzęcia, a pojawia się tendencja do tycia, stąd karma dla seniora powinna być mniej kaloryczna. Etap IV – „ultrasenior”. Dużo zwierząt dzięki dobrej opiece, właściwemu żywieniu dożywa sędziwego wieku. Bardzo stare psy i koty potrzebują diety o wyższej kaloryczności i strawności, która dostarcza więcej składników odżywczych w mniejszej porcji. Na tym etapie życia zwierzęcia bardzo ważne jest właściwe żywienie.

Różnice w karmieniu psa i kota.

Koty potrzebują wyższej zawartości białka w diecie (minimum 25% suchej masy pokarmu) niż psy (18%). Koty potrzebują tauryny – to niezbędny aminokwas, który wpływa na wzrok, serce, układ rozrodczy. Koty potrzebują aktywnej formy witaminy  A, psy tak jak ludzie uzyskują ją z beta – karotenu zawartego w roślinach. Koty mają inny rytm jedzenia, powinny być żywione kilka razy dziennie i w małych ilościach. Psy są przystosowane do obfitych, rzadkich posiłków. Koty są bardzo wymagające – zwierzęta te nie piją tam gdzie jedzą, dlatego nie powinno się ustawiać miski z karmą obok miski z wodą. Na rynku jest coraz więcej odmian karm dla kotów niż dla psów, gdyż instynktowną potrzebą kotów jest zmiana smaku i tekstury pożywienia. Zaś jeśli pies polubi jakiś rodzaj karmy, można mu ją dawać stale.

CZEGO ZWIERZAKOWI NIE WOLNO JEŚĆ?

Czekolady – pod żadną postacią. Labrador który zje ponad tabliczkę czekolady, może zakończyć żywot. Winogron, rodzynek – mogą prowadzić do niewydolności nerek, a nawet śmierci. Czosnku, cebuli, pora – pod żadną postacią. W przypadku kota czy małego psa dawką niebezpieczną jest już ząbek czosnku czy ćwiartka cebuli. Awokado – zawiera persin substancję, która jest toksyczna dla zwierząt domowych. Powoduje trudności z oddychaniem, kłopoty z sercem i układem krążenia. Orzechów makadamia – wystarczy kilka, aby spowodować osłabienie zwierzęcia, trudności z chodzeniem.

I na koniec pewne fakty na temat żywienia zwierząt.

Dieta oparta na surowym mięsie nie jest zdrowa dla zwierząt – badania naukowe wykazują wysokie ryzyko mikrobiologiczne w przypadku żywienia psów i kotów surowymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego, które mogą być zanieczyszczone bakteriami.

Kotom nie powinno się dawać mleka – i koty i psy po ukończeniu 6 tygodnia życia tracą aktywność laktazy (enzym trawiący mleko), co może być przyczyną zaburzeń przewodu pokarmowego.

Pies nie powinien dostawać kości – nie dajemy psom żadnych kości, mają szkodliwy wpływ na zdrowie psa (urazy w jamie ustnej, niedrożność przewodu pokarmowego).

Dieta psa i kota powinna być pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana, strawna, smakowita, stała pod względem proporcji makroskładników i bezpieczna. Właśnie dlatego karmy gotowe są lepszym rozwiązaniem niż jedzenie domowe.

Dbajmy mądrze o naszych pupili!

Dla zainteresowanych najciekawsze artykuły w temacie żywienia zwierząt – kliknij tutaj