91 43 46 835 bsi@miasto.szczecin.pl

NASZA PLANETA – NASZA PRZYSZŁOŚĆ

By bursa

NASZA PLANETA – NASZA PRZYSZŁOŚĆ

NAJWIĘKSZE  ZAGROŻENIA  DLA  NASZEJ  PLANETY

 1. Zanieczyszczenie powietrza, szkodliwe emisje.

Emisja pyłów i gazów cieplarnianych prowadzi do ocieplenia klimatu. Przede wszystkim przez powstawanie dziury ozonowej i niszczenie warstw atmosfery, które chronią naszą planetę przed zbyt intensywnym działaniem Słońca. Skutki mogą być katastrofalne! Gdyby Ziemia tylko absorbowała ciepło słoneczne, bez jego odprowadzania, oceany i jeziora szybko zaczęłyby wrzeć i wyparowały.

 1. Odpady.

Nasze śmieci widać już z kosmosu! Na oceanie tworzą się całe śmieciowe wyspy, by nie rzec kontynenty. A wciąż produkujemy więcej i więcej odpadów, nie dbamy o ich przetwarzanie i odpowiednie składowanie. Szczególnie niebezpieczne są śmieci radioaktywne, które rozkładają się przez miliony lat i w każdej chwili mogą spowodować katastrofę

 1. Wycieki

Gigantyczna plama ropy naftowej zabijająca wszelkie życie to może nie najbardziej spektakularny, ale za to wielce prawdopodobny początek końca. Pod uwagę jest też brany wyciek innych chemikaliów. Byłby to początek reakcji łańcuchowej – zabicie życia w jednym morzu czy oceanie spowodowałoby zachwianie równowagi biologicznej w innych akwenach, a potem na kontynentach.

4. Wyczerpanie się źródeł energii.

Ludzkość jest niepoprawnie optymistyczna w swoim przeświadczeniu co do energetycznego bezpieczeństwa. Tymczasem konsumpcja rośnie, surowców naturalnych nie przybywa, tylko ubywa. Liczymy na to, że naukowcy opracują technologie pozyskiwania energii z nowych źródeł, ale na razie żadnego przełomu nie widać. Możemy zostać z do cna wybebeszoną Ziemią i niczym więcej. A to w najlepszym razie, oznacza powrót do epoki kamienia łupanego.

5. Wycinanie lasów

Usunięcie płuc to pewny wyrok śmierci. Płucami naszej planety są lasy, a my je powoli, ale konsekwentnie wyrąbujemy. Pola i pastwiska nie zapewnią nam dostatecznej ilości tlenu. Ziemia zacznie się dusić, a my razem z nią.

6. Topnienie Antarktydy

Naukowcy zrobili symulację, co by się stało, gdyby roztopił się tylko jeden z sześciu wielkich lodowców tworzących ten kontynent. Otóż poziom wody w Bałtyku wzrósłby do tego stopnia, że Gdańsk i Malbork znalazłyby się pod wodą. Obecny poziom wody w morzach już jest o 20 cm wyższy niż w czasach przed globalnym ociepleniem! Naukowcy są pesymistami – nie da się powstrzymać wielkiego topnienia. Do końca stulecia znikną lodowce w Alpach, potem w Himalajach. Ziemia może się stać planetą całkowicie pokrytą oceanem. Dla nas nie będzie na niej miejsca.

7. Wielka epidemia

Genetycy majstrują przy genomie wielu bakterii, wirusów i grzybów. Co będzie, gdy jeden z nich wymknie się z laboratorium? Może nastąpić epidemia na niespotykaną skalę. Czarna zaraza czy grypa hiszpanka to byłby pikuś. Wystarczy, że liczba ofiar przekroczy granicę, po której ludzkość nie mogłaby się odrodzić.

8. Bomba demograficzna

Jest nas 7,8 mld i ciągle przybywa. Nawet jeśli w krajach rozwiniętych przyrost naturalny spada, to w rozwijających się – rośnie. Wraz ze wzrostem populacji przybywa śmieci, a ubywa surowców naturalnych. Im więcej ludzi, tym więcej jedzenia i innych artykułów trzeba produkować.

Naukowcy wyliczyli, że podwojenie obecnej liczby ludności wymagałoby prawdopodobnie czterokrotnego wzrostu produkcji rolnej, sześciokrotnego zużycia energii, ośmiokrotnego wzrostu wartości produkcji globalnej. A tego Matka Ziemia by nie wytrzymała…

Brzmi to strasznie lecz niestety takie są skutki dzisiejszych czasów i działań człowieka. Jesteśmy mieszkańcami tej samej planety i zmiany, jakich dokonujemy w jednym miejscu, mogą mieć wpływ na osoby żyjące po drugiej stronie świata. Można powiedzieć, że to, co robimy, pozostawia długotrwały ślad – swoisty odcisk naszej działalności. Dlatego każdy z nas, poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów i podejmowanie właściwych działań, może pozostawiać mniejsze ślady i przyczynić się do walki ze zmianami klimatu.

Wielu z nas widziało skutki zmian klimatu, a część z nas doświadczyła  ich nawet na własnej skórze. Nie chodzi jednak wyłącznie o ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, susze czy huragany. Zmiany zachodzące w naszym klimacie mogą zupełnie  zmienić nasz sposób życia.

Jak możemy temu zaradzić? Nie na wszystko przecież mamy wpływ. A jednak…….

10 rzeczy które możesz zrobić, aby pomóc naszej planecie:

 1. Ograniczyć spożycie mięsa.
 2. Oszczędzać wodę.
 3. Kiedy jest to możliwe zamiast samochodu wybrać spacer bądź rower.
 4. Ograniczyć plastik.
 5. Segregować śmieci.
 6. Pamiętać o recyclingu.
 7. Oszczędzać prąd.
 8. Być świadomym konsumentem.
 9. Postawić na minimalizm.
 10. Uświadamiać innych.

Piszemy o tym teraz, gdyż 22 kwietnia przypada ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI. Jak dotychczas jest to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 roku na całym świecie, obecnie w 192 krajach. Celem obchodów, które organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

Może to dobry moment, aby zacząć wplatać w swoje życie powyższe punkty. Może nie wszystkie na raz ale małymi kroczkami.

ECO KALENDARZ:

MARZEC

03 marca – Dzień Środowiska Afrykańskiego
03 marca – Dzień Dzikiej Przyrody
17 marca – Światowy Dzień Mórz
20 marca – Dzień bez Mięsa
20 marca – Dzień Wróbla
21 marca – Dzień Lasów
21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny
22 marca – Światowy Dzień Wody

KWIECIEŃ

01 kwietnia – Dzień Ptaków
04 kwietnia – Dzień Zwierząt Bezdomnych
05 kwietnia – Dzień Leśnika i Drzewiarza
07 kwietnia – Dzień Bobrów
07 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia
16 kwietnia – Dzień Ochrony Słoni
22 kwietnia – Dzień Ziemi
24 kwietnia – Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Polecamy Wam do obejrzenia film „Before the Flood” tytuł polski

„Czy czeka nas koniec?” Jest to dokument o wpływie zmian klimatycznych na środowisko.

Link do zwiastuna https://www.beforetheflood.com/

Wychowawcy: Żaneta Misztoft i Monika Ochocka