ŚWIATOWY DZIEŃ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

By bursa

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Gdybyśmy tylko wszyscy wzięli sobie do serca słowa Antoniego de Saint-Exupéry: „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”, miliony bezdomnych zwierząt nie przechodziłyby codziennej gehenny – głodu, pragnienia, braku schronienia, ludzkiej agresji. Szacuje się, że na całym świecie może ich być od 600 milionów do nawet miliarda – głównie psów i kotów. W samej Polsce, i to tylko w schroniskach, mieszka ich ponad 100 tysięcy. Bezdomność zwierząt to, zarówno lokalnie – w naszym kraju, jak i globalnie – w skali świata, olbrzymi i nierozwiązany problem.

Dzień  Zwierząt Bezdomnych, który przypadał 4 kwietnia to okazja aby zwrócić uwagę na fatalny los zwierząt, pozbawionych opieki, i zastanowić się, jak każdy z nas może się włączyć w skuteczną poprawę ich sytuacji.

My jako Bursa Szkolna Integracyjna cyklicznie angażujemy się w pomoc Organizacjom Prozwierzęcym. Również teraz nie możemy przejść obojętnie wobec losu potrzebujących zwierząt.

Fundacja Chata Zwierzaka – Hospicjum dla psów i kotów

Fundacja „Chata Zwierzaka” jest domowym miejscem opieki dla starych i schorowanych psów i kotów. W „Chacie Zwierzaka” wszystkie zwierzęta żyją w domu – nie ma krat, betonu, boksów. Psy oraz koty żyją razem, w zgodzie, traktując Chatę jako swój dom. Fundacja „Chata Zwierzaka” zajmuje się zwierzętami starszymi i schorowanymi, które straciły dom z powodu śmierci ich właścicieli (najczęściej również osób starszych), zabranymi ze schronisk, szczególnie tymi, które nie potrafią sobie poradzić wśród boksów i krat. W tej chwili w Hospicjum przebywa 40 psów i 57 kotów ale liczba jest płynna, w każdej chwili może przybyć nowy podopieczny, czasem zdarza się, że któregoś ubędzie. Nad każdym z nich czuwa pani Iwona Kantorowicz, kobieta, która całe swoje życie podporządkowała swoim podopiecznym. Dom otacza spora działka, gdzie każdy pies może wyjść i wybiegać się. Choć z tym bieganiem to różnie bywa, większość podopiecznych właściwie z trudem chodzi. Jednym przeszkadza choroba, większość po prostu dopadła starość. Na terenie prawie nie ma klatek, “Chata Zwierzaka” w niczym nie przypomina typowego schroniska. Wszystkie zwierzęta wraz ze swoją panią mieszkają w domu.

Miesięczne koszty utrzymania zwierząt są ogromne. Potrzeba funduszy na karmę, leki, podkłady, wizyty weterynaryjne, zabiegi, rehabilitacje jak również opłaty związane z czynszem oraz mediami.

W chwili obecnej trwa zbiórka na stronie  https://www.ratujemyzwierzaki.pl/zbierzemyalboumrzemy

My również włączamy się w pomoc potrzebującym zwierzętom. Zbieramy rzeczy materialne, które następnie wyślemy na adres Hospicjum. Zainteresowanych pomocą prosimy o kontakt z wychowawcami panią Żanetą oraz Moniką.

Za okazane wsparcie z góry dziękujemy.

Więcej na temat Fundacji można znaleźć klikając w link http://www.chatazwierzaka.org.pl/