91 43 46 835 bsi@um.szczecin.pl

„Z pieśnią do niepodległości”

By admin

„Z pieśnią do niepodległości”

„Z pieśnią do niepodległości”- koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

w Bursie Szkolnej Integracyjnej.

 

„Rozkwitają pąki białych róż”… to jedna ze znanych pieśni niepodległościowych, która krzewiła wiarę i nadzieję w walce o wolną Polskę, ale to też jedna z wielu pieśni, jaką można było usłyszeć na koncercie w Bursie Szkolnej Integracyjnej, który odbył się 4 listopada 2015 roku. Koncert pełen wrażeń, emocji, ale również niezapomnianych doznań artystycznych.

Bursa to zagłębie talentów i uzdolnionej młodzieży, która pełna zapału, zaangażowania oraz entuzjazmu podejmuje się różnych wyzwań.  I tym razem nie sposób było w wychowawczej pracy nie stanąć w obliczu zorganizowania i przygotowania koncertu, który będzie hołdem, ale również dobrą nauką dla młodego pokolenia, że słowo POLSKA  wciąż brzmi dumnie.

Pomysł na koncert zrodził się w głowie pani Jolanty Geisler, która podzieliła się nim ze mną i tak wspólnie razem podjęłyśmy się przygotowania uroczystości niepodległościowej. Wiedząc, że w bursie tego rodzaju koncert będzie czymś nowatorskim z tym większym zapałem rozpoczęłyśmy realizację naszego projektu. Jak to zawsze bywa, na początku są różne trudności, które raczej nas motywowały niż zniechęcały. Na szczęście młodzież w tym przypadku staje w końcowym efekcie na wysokości zadania i spełnia wszelkie cele, tak, że zawsze dech zapiera w piersiach.

Można z całym przekonaniem powiedzieć, że koncert pomimo kameralnej atmosfery sprawił, że wszyscy jego wykonawcy  stali się na ten czas prawdziwymi ARTYSTAMI. A może warto by powiedzieć, że oni już są artystami w tym co robią i czym żyją, dostarczając nam takich wrażeń, i wzruszeń, które pozostają w sercach na długo…. na zawsze… Pomimo, że są młodymi, skromnymi ludźmi to swoją postawą i talentem potrafią kształtować naszą wrażliwość.

Koncert rozpoczął się wspólnym zaśpiewaniem polskiego hymnu, następnie Alina Purgal i Kacper Solarski wychowankowie prowadzący uroczystość wprowadzili nas w historię i ważne miejsce pieśni legionowej w walce o wolność oraz suwerenność naszej Ojczyzny. W dalszej części czworo naszych utalentowanych wychowanków zaśpiewało solo, a także wspólnie kilka pieśni. Sandra Czernielewska maturzystka z pięknym mocnym, odważnym głosem zaśpiewała „Pierwszą Kadrową”, Kasia Dominiak zaprezentowała w swojej aranżacji „O mój rozmarynie”. Zaśpiewała z taką interpretacją i kunsztem wokalnym tę pieśń, że niejednemu łza stanęła w oku, a w moim sercu pojawiła się myśl, że dla takich chwil warto żyć. Kolejna artystka Natalia Malinowska ujęła nas pieśnią „Rozkwitają pąki białych róż”. Jej głos roznosił się po całej sali, ale i z pewnością po całej bursie. Cudowna barwa głosu i dojrzałość w interpretacji dawało poczucie bycia na wielkim koncercie w filharmonii narodowej. Z całą pewnością całość wypełniał wspaniały pianista i wokalista Michał Miler nasz nowy wychowanek, z którego jesteśmy dumni. Michał akompaniował przy pianinie wszystkie utwory, jak również sam zaśpiewał pieśń „ Hej, hej ułani”. Artyści wspólnie zaśpiewali również „ Piechotę” i Pierwszą brygadę”. Na koniec wszyscy wspólnie zaintonowalismy „Rotę”, która miała zakończyć koncert. Jednak tak się nie stało, bo aplauz i chęć pozostania w tej niepodległościowej atmosferze nie gasła a bisom nie było końca. Wszyscy zasłuchani trwali w aurze, która niosła nas na resztę wieczoru, ale też jestem przekonana, że pozostanie w pamięci wielu osób na dłużej. Bo przecież te rozkwitające pąki białych róż w dużej mierze mogą symbolizować naszą utalentowaną i nieustannie rozwijającą się  młodzież mieszkającą w bursie przy ul. Zygmunta Starego 1.

Anna Kozieł

GALERIA – KLIK