91 43 46 835 bsi@um.szczecin.pl

Ogólnopolskie sympozjum „Piękno różnorodności czy koszmar nadmiaru? Rzeczywistość okresu adolescencji.

By bursa

Ogólnopolskie sympozjum „Piękno różnorodności czy koszmar nadmiaru? Rzeczywistość okresu adolescencji.

W dniu 24maja 2019r. w naszej bursie odbyło się ogólnopolskie sympozjum ,,Piękno różnorodności czy koszmar nadmiaru? Rzeczywistość okresu adolescencji.’’  Długo przygotowywaliśmy się do organizacja tego projektu. Zastanawialiśmy się nad formą, tytułem… nad tym, kogo zaprosimy jako prelegentów. Od początku wiedzieliśmy, że chcemy rozmawiać o nastolatkach, których wspieramy w ich drodze ku przyszłości, w ich zmaganiach z wyzwaniami współczesnego świata. Celem sympozjum było podzielenie się wiedzą i doświadczeniem w pracy z młodzieżą w placówkach oświatowych w kontekście zmian jakie zachodzą w ich organizmach w okresie adolescencji. Zaprosiliśmy prelegentów, którzy wypracowali narzędzia i techniki skutecznych oddziaływań na młodych ludzi, którzy w sposób niekonwencjonalny pracują z młodzieżą w osobach:

  Dr hab. Przemysław Tomalski – kierownik pracowni neurokognitywistyki UW.

Tytuł wykładu: ,,Dorastający mózg. W jaki sposób badania funkcji mózgu zmieniają nasze rozumienie rozwoju psychicznego u nastolatków ? ‘’

            Jarek Szulski – nauczyciel i wychowawca gimnazjum i liceum Reytana w W-wie, przedsiębiorca i menager, autor książek ,”Zdarza się ” ,”Sor „

Tytuł wykładu : ,,Czego młodzi mogą nauczyć się od nas, a czego my od nich ‘’.

            Jan Wróbel – nauczyciel historii, współzałożyciel I Społ. LO Bednarska w W-wie, autor książek ,,Jak przetrwać w szkole i nie zwariować’’, autor opowiadań kryminalnych, podręcznika do historii dla liceum, współpracownik Radia TOK FM, ,,Wprost’’ i dziennika Gazety Prawnej. Zwolennik reform w oświacie , zwłaszcza dobrych.

Tytuł wykładu : ,, Nie – dobry uczeń’’.

            Marcin Głuszek – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży. Pomysłodawca i realizator innowacyjnych przedsięwzięć dla młodzieży przebywającej w placówce resocjalizacyjnej m.in. grupy ArtCrew, Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Wychowanków MOW Przetwornik.

Tytuł wykładu : „Oblicza różnorodności w programie wychowawczym MOW Trzebież’’.

            Rafał Stachowski – wychowawca w BSI oraz SOSW DNR nr 1 w Policach. Pasjonat i hobbysta swojego zawodu.

Tytuł wykładu: ,,Piękno różnorodności czy koszmar nadmiaru’’.

Gośćmi, odbiorcami, beneficjentami na sympozjum byli dyrektorzy, wychowawcy, pedagodzy z burs i internatów z Zielonej Góry, z Lublina, z Jeleniej Góry, ze Świdwina, z Chojnic, ze Stargardu, z Kamienia Pomorskiego, ze Szczecinka, ze Sławna oraz ze szczecińskich placówek oświatowych.

Sympozjum honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Szczecin   i Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Zaangażowaliśmy również młodzież w przygotowanie sympozjum. Plakat informujący   o naszym przedsięwzięciu to pomysł i realizacja naszych ,,bursiaków’. Cała oprawa świetlno – muzyczna i dźwiękowa to także praca naszej młodzieży pod ,,okiem’’ wychowawcy. Teatr ,,Nieformalnie”, działający w bursie od siedmiu lat wprowadził uczestników sympozjum w tematykę pracy wychowawczej w bursie. Przedstawił sztukę absurdu pt. ,,Trup w bursie czyli tragedia w siedmiu scenach i jednym akcie ‘’. Tekst i reżyseria to praca wychowawczyni pani Katarzyny Stawczyk, aktorami była młodzież z bursy. Było trochę śmiech i refleksji nad kilkoma scenami z codzienności bursowej. Panie z kuchni i obsługi postarały się, aby pięknie wyglądały stoły z przygotowanymi pysznościami, które można było spróbować w trakcie przerw kawowych. Przewidziany był również czas na spacer po pięknym i bardzo słonecznym tego dnia Szczecinie. W godzinach wieczornych spotkaliśmy się z dyrektorami, wychowawcami i panem Jarkiem Szulskim na ,,After party – kolacji po godzinach‘’. Wytworzyła się okazja do rozmów, wymiany doświadczeń, podsumowań sympozjum. Jestem przekonana, że bardzo wielu wychowawców rozumie potrzeby poszukiwania przez młodych ludzi własnej tożsamości w sferze wartości i stylu życia. Kluczem pracy wychowawcy jest refleksyjne i uważne podejście do młodego człowieka. Wskazywanie jak szczęśliwie wejść w dorosłość i być odpowiedzialnym, dobrym człowiekiem. Kimś, kto poradzi sobie w tym zagmatwanym świecie.

            Za motto pracy wychowawcy mogą posłużyć słowa z powieści Jarosława Szulskiego –  „Młodzi ludzie potrzebują Autorytetów, aby iść w tę samą stronę, dążyć wspólnie do wyznaczonego celu. Gdy w jedną stronę wybiera się Duży i Mały, Duży wskazuje kierunek, pomaga by Mały nie zabłądził a Mały, jak to Mały, czasem dąsa się i ucieka, czasem przechwala, a czasem trzyma, dającą mu poczucie bezpieczeństwa rękę Dużego”.

            Jestem przekonana, że Ogólnopolskie Sympozjum ,,Piękno różnorodności czy koszmar nadmiaru? Rzeczywistość okresu adolescencji’’ wpisze się historię naszej placówki. Dziękuję wszystkim prelegentom i uczestnikom sympozjum  za uczestnictwo.

            Życzę  moim pracownikom i moim ” bursiakom” pięknych wakacji.

Jermina Powąska

                                          Dyrektor Bursy Szkolnej Integracyjnej