91 43 46 835 bsi@um.szczecin.pl

Jak udzielić psu pierwszej pomocy? Warto to wiedzieć.

By bursa

Jak udzielić psu pierwszej pomocy? Warto to wiedzieć.

Zdrowie i życie zwierząt leży w naszych rękach, nie bądźmy obojętni na ich los.

Większość z nas wie, że posiadanie psa to ogromna przyjemność. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy od nas zależy zdrowie i życie naszego pupila. W takich chwilach musimy zachować spokój i wykazać się elementarną wiedzą od której może bardzo wiele zależeć.

Pamiętajmy, iż udzielając pomocy psu musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Pies, który cierpi bądź jest w szoku, może zachowywać się zupełnie inaczej niż na co dzień, a nawet może okazywać agresję. W takich sytuacjach warto mieć kaganiec, a w razie jego braku można zrobić prowizoryczny ze sznurka, linki bądź bandaża. Oczywiście nie należy zakładać czegokolwiek na pysk psu, który ma uraz w jego okolicy,  krwotok z nosa, trudności w oddychaniu itd.

Warto też sprawdzić zawartość swojej domowej apteczki, czy poza podstawowym wyposażeniem takim jak woda utleniona, materiały opatrunkowe znajdują się tam również produkty przystosowane do pomocy psu jak koc termiczny, termometr czy szczypce do usuwania kleszczy.

Nasi domowi pupile i tak mają szczęście, że jesteśmy z nimi i możemy szybko zareagować.

Gorzej jest w sytuacji, gdy niedopilnowane psy lub koty stają się ofiarami wypadków najczęściej komunikacyjnych. Są one skazane na pomoc człowieka, a niestety udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom nie jest popularne. Najczęściej wynika to z niewiedzy, gdyż temat ratowania zwierząt jest rzadko poruszany w mediach, a dla dużej grupy ludzi jest niezauważalny. Ponieważ wypadki z udziałem zwierząt zdarzają się często, to w sytuacji udzielania pierwszej pomocy starajmy się działać bez chaosu i z rozsądkiem.

Zawsze kiedy stajemy w obliczu zagrożenia życia zwierzęcia powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych elementach. Najpierw skupiamy się na stanie zwierzęcia sprawdzając oddech, pracę serca, czy zwierzę jest przytomne. Po ustaleniu tych informacji warto natychmiast zadzwonić do znanego nam lekarza weterynarii, aby powiadomić o zdarzeniu, i przekazać w jakim stanie znajduje się zwierzę. Następnie wysłuchać wskazówek lekarza i jeżeli jest taka konieczność przystąpić do udzielania pomocy.

Poniżej szczegółowe zasady udzielania pomocy.

Oooo! Właśnie tutaj te zasady :)-KLIK