91 43 46 835 bsi@um.szczecin.pl

WKRÓTCE ANDRZEJKI

By bursa

WKRÓTCE ANDRZEJKI

Andrzejki, Jędrzejówki, Jędrzejki są obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. To dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to-zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Obecnie traktujemy wróżby jako żarty i dobrą zabawę. Zachęcam, aby w listopadowy wieczór oderwać się od codzienności i w domowych warunkach kontynuować tradycje. 

Oto wróżba na dobry początek zabawy:

Wróżba  Symboliczne Daty

Odczytujecie z daty urodzenia swoje cechy charakteru, które są przepowiednią przyszłości… Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia. Musi być ona wyrażona jedną cyfrą. Np. osoby urodzone 27  lutego 2003 roku po zsumowaniu daty mają cyfrę 7.

Znaczenie cyfr:

Słońce – urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Jedynki są osobami upartymi, wytrwałymi w dążeniu do celu, godnymi zaufania, ale lubiącymi dominować. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Kamień – bursztyn.

Księżyc – osoby spod znaku dwójki” są łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Szczęśliwymi kolorami „dwójek” są odcienie zieleni, barwy jasnożółte, biel. Kamień – perła.

Jowisz – osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. „Trójki” są bardzo ambitne, czują się pokrzywdzone, gdy muszą się komuś podporządkować. Szczęśliwe kolory to: fiolety, błękit, czerwień. Kamień: ametyst.

Uran – urodzeni pod znakiem czwórki” są uparci i sentymentalni, chętnie płyną pod prąd. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości, srebrzystości. Kamienie – szafir, opal.

Merkury – ludzie spod znaku „ piątki” są: pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, mają wrodzoną zdolność kojarzenia. Szczęśliwy kolor – biały. Kamień – diament.

Wenus  szóstki” są serdeczne, spokojne, towarzyskie, wspaniałomyślne. Najszczęśliwszymi kamieniami – turkusy, a kolorami – odcienie niebieskiego, fioletu, czerwonego.

Neptun  siódemki” to romantyczne, niespokojne duchy, tęsknią za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry – to zielenie, kamienie – opal i agat.

Saturn  ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Nieustannie prześladuje je uczucie, że są nielubiane. Kolory: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwe kamienie – czarny onyks i granatowy szafir.

Mars  dziewiątki” są niezależne i pełne pasji. To natury wojownicze, niebojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie – rubin, granat.

I pamiętajcie – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.” Udanych andrzejek!