91 43 46 835 bsi@miasto.szczecin.pl

REFLEKSJA o „złotej myśli”

By bursa

REFLEKSJA o „złotej myśli”

W życiu warto mieć jakąś złotą myśl (cytat, sentencję, słowa kogoś bliskiego), którą człowiek na co dzień może się kierować. Słowa z którymi się identyfikujemy, które nas określają, napędzają do dalszego działania, uczą pokory i dodają otuchy. Każdy z nas prędzej czy później trafia na takie słowa, które pomagają w spostrzeganiu świata, podejmowaniu decyzji. Oczywiście mogą się one zmieniać lub stać się mottem już na całe życie…

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, kolejne święta w pandemii, dlatego pokusiliśmy się z bursiakami o małą refleksję w oparciu o myśli, które inspirują nas w życiu.

Rok 2020 to „był dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”… Cytując Henryka Sienkiewicza, niewiele przesadzamy, bo miniony rok i obecny nie szczędzą nam stresu, emocji, strachu o najbliższych, o samych siebie. Wszystko to w wyniku pandemii, która zatrzymała nas w domach, przyniosła kryzys w wielu obszarach. Musieliśmy zrezygnować z różnych aktywności, ograniczyć kontakty i być w trybie online, często przewartościować nasze życie. Obecnie zdrowie stało się największą wartością:  „Aby czas pandemii przejść zdrowo i bezpiecznie, to jest teraz najważniejsze dla mnie”  (H. gr IV)

Nagle niedoceniana często zwyczajna codzienność stała się czymś, za czym się tęskni… „Co jest najśmieszniejsze w ludziach? Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze, aby odzyskać zdrowie (…). Żyją, jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli” – te słowa Paolo Coelho odzwierciedlają sposób, w jaki żyje wielu ludzi, goniąc na ślepo za czymś, co nieistotne. Inspirują, aby większą uwagę zwracać na to, co jest ważne i czego potrzebujemy, być gotowym na zmiany ale doceniać to, co jest tu i teraz. (M. gr IV)

Oczywiście są też plusy tej nowej dla nas rzeczywistości… „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Myślę, że każde niekorzystne zdarzenie w naszym życiu może przynieść pozytywne skutki i nas czegoś nauczyć. Pandemia nauczyła nas uczniów samodyscypliny, rozwinęła jeszcze bardziej umiejętności informatyczne oraz nawet w moim przypadku przyczyniła się do poprawy współpracy w klasie. Odizolowanie od przyjaciół ze szkoły, nie jest co prawda pozytywnym zjawiskiem, jednak jest to pewnego rodzaju próba wytrwałości nawiązanych wcześniej przyjaźni. Dzięki temu mogę zweryfikować, które osoby naprawdę zasługują na miano przyjaciela, a które relacje okazały się nietrwałe. (L. gr IV)

Utwierdzamy się też mocniej w swoich przekonaniach… „Szczerość nie da ci wielu przyjaciół, ale da ci tych prawdziwych” (E. gr III). Słowa te będą aktualne zawsze, ale dziwne, że szczególnie teraz doświadczamy sensu tych słów. I zastanawiamy się, czy warto być szczerym, czy warto być sobą i jaką za to zapłacimy cenę.

Nie poddajemy się jednak w swoich dążeniach niezależnie od sytuacji, bo… „Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Ciebie” (K. gr III). To słowa, które nas zmotywują, kiedy opuszczają nas chęci i jesteśmy zmęczeni.

Nie zapominamy też, że… „Pycha kroczy przed upadkiem” (Ż. gr III). Pycha to paskudna cecha, która niszczy ludzi.  Pyszny człowiek jest przekonany, że jest najlepszy, wyjątkowy. Zaś wszystko co ma, uzyskał tylko dzięki sobie. Zapomina o innych. Nie zakładajmy klapek na oczy, warto dostrzegać, że oprócz nas jest coś więcej i zawsze ktoś obok.

Dbajmy o siebie… Jedz, śpij, powtórz.” (M. gr III). Takie proste, a nie zawsze się udaje. Nie zapominajmy, że to codzienne niby zwykłe czynności decydują o naszym zdrowiu i życiowym sukcesie.

Myślmy pozytywnie… „Jutro też jest dzień” (M. gr IV). Jak nam coś nie wyjdzie, to zawsze możemy spróbować ponownie. Każdy kolejny dzień daje nowe możliwości i zanim nastanie mamy czas, aby się zregenerować.

I na koniec słowa księdza Józefa Tischnera: „Człowiek jest nieracjonalny, nielogiczny i egocentryczny. To nieważne – pomagaj ludziom. Daj światu najlepszą cząstkę siebie. Może zostaniesz za to zdeptany. To nieważne – dawaj zawsze najlepszą cząstkę siebie…”

Życzymy Wszystkim zdrowia, spokoju, pogody ducha i wiary w lepsze jutro! Dobrych świątecznych dni w gronie najbliższych!