Złoty jubileusz. 50-lecie Bursy Szkolnej Integracyjnej

By IT 

Złoty jubileusz. 50-lecie Bursy Szkolnej Integracyjnej

Bursa Szkolna Integracyjna to miejsce, które ze względu na swoją historię i formę podejmowanych działań stanowi ważny punkt na mapie Szczecina. Ten zabytkowy już budynek pełni rolę wychowawczo-opiekuńczą wobec ambitnej młodzieży, która przybyła tu z różnych zakątków województwa zachodniopomorskiego, aby podjąć się kształcenia w jednym ze szczecińskich liceów lub techników. Potocznie kojarzona jako internat dla uczniów spoza miasta, skrywa swoje niepowtarzalne zabytkowe, artystyczne i edukacyjne oblicze, które postanowiła ujawnić w ramach tegorocznego święta bursy. Rok 2023 jest bowiem rokiem wyjątkowym w historii Bursy Szkolnej Integracyjnej, ze względu na znamienny pięćdziesiąty jubileusz jej istnienia. Z tej okazji zorganizowano wiele przedsięwzięć, które miały na celu uczczenie półwiecza trwania dotkniętego duchem czasu budynku oraz nie pozwalającej mu runąć w gruzach, zgranej i niezwykle barwnej społeczności bursy. Świętowali młodzi i dorośli, “bursiaki” i osoby niezwiązane z bursą,  księża i społeczność świecka. Każdy, kto wziął udział w dziejących się w ostatnim czasie wydarzeniach okazjonalnych, wspomina je po dziś dzień. Natomiast temu komu nie udało się być świadkiem zrealizowanych przedsięwzięć, pozostaje wyostrzyć zmysły, rozsiąść się wygodnie w fotelu i przeżyć je wewnętrznie, wczytując się w dalszą część artykułu.

Pomimo wielu niekorzystnych zmian konstrukcyjnych budowli, która lata świetności ma już za sobą i mimo ciągłej rotacji mieszkańców (nowe roczniki) Bursa Szkolna Integracyjna od pięćdziesięciu lat niezmiennie na pierwszym miejscu stawia dobro młodzieży. Nikogo więc nie zdziwi fakt, że to właśnie ona, tanecznym krokiem, rozpoczęła obchody złotego jubileuszu bursy.

Najpierw, w budynku jubilatki, odbyła się huczna impreza taneczna dla młodzieży, której towarzyszyły emocjonujące atrakcje i przepyszny poczęstunek. Przyjęciu przewodził, zaskakujący na każdym kroku i pod każdym względem, dj Lokus. Ten młody, utalentowany wodzirej urozmaicił zabawę o pełne zagadek gry zespołowe, bańki i bąbelki w stylu piana-party, kolorową watę cukrową, a nawet liczne konkursy z nagrodami, w których śmiałkowie mieli szansę zdobyć główną nagrodę w postaci czterdziestu tysięcy złotych. Widok zwycięzców poszczególnych konkurencji, zdrapujących wygrane losy loteryjne, podnosił u poległych rywali poziom ekscytacji i napięcia, a u czuwających nad bezpieczeństwem wychowawców prowadził do lekkiej, nieszkodliwej zazdrości.

O godzinie 21:30 do sali przybył wyczekiwany gość honorowy- ogromny, pyszny i budzący podziw tort. Jego pojawieniu się towarzyszyło głośne i życzliwe “sto lat”. Stał on się gwiazdą wieczoru- był rozchwytywany przez wszystkich. Niestety, ślad po nim zaginął, a trop urwał się na porzuconych talerzykach deserowych.

Cała impreza musiała nieco się przedłużyć. Ani wychowawcy, ani dj Lokus nie byli w stanie oprzeć się prośbom młodzieży. Radość na twarzy “bursiaków”, była permanentna i niemożliwa do zmycia jeszcze długo po głośnych oklaskach, rozlegających się w korytarzach bursy tuż po zakończeniu imprezy. Wspomnienia pozostały do dzisiaj.

Trudno byłoby przebić tak spektakularną zabawę taneczną, dlatego drugi etap świętowania 50-lecia bursy przybrał zupełnie inny charakter – modlitewny. W uroczystej mszy świętej, na cześć byłych i aktualnych mieszkańców oraz pracowników bursy, udział wzięło wielu znamienitych gości. W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła o godz. 18:00, dnia 23.11.23 r. zebrali się poszczególni mieszkańcy bursy, była i aktualna kadra zarządzająca, pracownicy administracyjni, przyjaciele bursy oraz osoby, którym placówka w sposób szczególny jest bliska. Mszę świętą odprawił ksiądz prałat Dariusz Knapik w asyście licznych katedralnych duszpasterzy oraz naszej “bursianej” młodzieży, która przyjęła rolę ministrantów, odczytała Słowo Boże, a także zaśpiewała specjalnie wybrane na tę okazję psalmy. Treść kazania ubogaciły liczne anegdoty o historii bazyliki, jak i bursy, wspomnienia, które zapisały się w pamięci proboszcza oraz pełne życzliwości i nadziei życzenia, skierowane do osób, pośrednio lub bezpośrednio związanych z Bursą Szkolną Integracyjną. Po policzkach wielu uczestników popłynęły łzy wzruszenia.

Oficjalną odsłonę obchodów złotego jubileuszu bursy zamknęło wydarzenie główne podzielone na dwie części. Pierwszą z nich stanowiła uroczystość w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Właśnie tam, 24.11.2023 r., przybyli zaproszeni goście, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami dotyczącymi bursy, życzyli wszelkiej pomyślności na następne lata jej funkcjonowania oraz gratulowali licznych dotychczasowych osiągnięć w obszarze wychowawczym i opiekuńczym. Głos zabrała aktualna dyrektor bursy- Pani Anna Kozieł, była dyrektor bursy- Pani Jermina Powąska, Zachodniopomorski wicekurator- Pan Jerzy Sołtysiak, w imieniu prezydenta miasta Szczecin- Pan Grzegorz Janowski, ks. prałat Jerzy Kozieczko.

Część oficjalna przeplatana była przygotowanymi specjalnie na tę okazję niespodziankami artystycznymi.

Pierwszą z nich stanowił pokaz filmu pt.: “Bursa na zawsze”, reżyserii Marcina Śliwińskiego- wychowawcy bursy. Przedstawiona w nim “bursiana” rzeczywistość, okiem byłej mieszkanki bursy, wywołała u widzów aplauz i oczarowanie. Zachwycano się zarówno łapiącą za serce opowieścią o życiu w bursie, jak i niebywałą grą aktorską głównej bohaterki filmu- Bianki Koniarz oraz wszystkich innych młodych “bursianych” aktorów.

Drugą niespodziankę stanowił bezprecedensowy spektakl artystyczny pt.: “Radość najpiękniejszych dni”, przygotowany przez młodzież we współpracy z wychowawcami placówki: Panem Marcinem Śliwińskim, Panią Anną Lech, Panem Jerzym Lasakiem. Oryginalność zaprezentowanej sztuki polegała na połączeniu aspektów teatralno-fabularnych z pokazem bursianych talentów. Przedstawienie bawiło do łez swoim komizmem, zaskakiwało scenkami o perypetiach mieszkańców bursy, wywoływało podziw pod wpływem instrumentalnych, tanecznych i śpiewanych występów młodzieży. Wrażenie potęgowały głośne i kilkukrotnie powtarzające się w trakcie przedstawienia brawa.

Gratulacje i wyrazy uznania wydawały się nie mieć końca i kontynuowane były jeszcze podczas drugiej części uroczystości, która miała miejsce w budynku Bursy Szkolnej Integracyjnej, tuż po zakończeniu gali w Sali Rycerskiej. Przechadzając się korytarzami bursy, goście mieli szansę podziwiać wspaniałą wystawę wielkoformatowych prac fotograficznych, ukazujących różne przedsięwzięcia społeczności bursy zrealizowane na przestrzeni lat. Udostępniono również kroniki, zapisane historią i wzbogacone ilustracjami z życia “bursianej” społeczności. Na uczestników czekał także gorący posiłek, smaczne przekąski na zimno oraz pyszny tort, degustowany przy filiżance kawy. Panującą tam atmosferę potęgowały, przygrywane przez wychowanków bursy, melodie pianina i saksofonu. Dzięki nim bankiet nabrał klimatu rodem z jazzowych kawiarni.

Na końcu przyszedł czas na kadrę pracowniczą, która spotkała się w Cafe Uśmiech, aby pogratulować sobie świetnej organizacji i realizacji obchodów złotego jubileuszu bursy, uczcić pięćdziesiąt lat jej istnienia oraz aby na chwilę zapomnieć o troskach życia codziennego, stawiając kolejne taneczne kroki w rytmie dobrze wszystkim znanych muzycznych przebojów dwudziestego pierwszego wieku.

Wszystkie te wydarzenia udowodniły nam istnienie silnego, nieprzemijającego i niezwykle ważnego dla życia wielu młodych ludzi, ducha bursy. Stanowi go barwna, utalentowana społeczność zarówno pracowników, jak i dzieci, którzy już pięćdziesiąt lat podtrzymują i ożywiają dotknięte duchem czasu mury budowli, zapisanej permanentnym tuszem na planie miasta Szczecin.

“To miejsce pamiętam jako bezpieczną przystań. Przystań, w której mogłam złapać głęboki oddech, zaczerpnąć wsparcia, rozwinąć swoje pasje”. Życzę bursie, kolejnych wspaniałych pięćdziesięciu lat pracy wychowawczo-opiekuńczej. Życzę jej również, aby przytoczony powyżej cytat z filmu pt.: “Bursa na zawsze”, stanowił solidny, ponadczasowy fundament wszelkich podejmowanych tam działań, za którymi zawsze będzie stało dobro i rozwój młodego człowieka.

Marcin Śliwiński,

wychowawca BSI