Pies od dawna towarzyszy człowiekowi. W ciągu wielu wieków gatunek Canis familiaris znacznie ewoluował i za sprawą działalności człowieka wyodrębniło się kilka setek ras, które towarzyszą nam w codziennym życiu.
Początki rodziny psowatych sięgają czasów znacznie dawniejszych, niż powstanie człowieka. Psowate pojawiły się w okresie pomiędzy 28 a 17 mln lat temu. Wilk (Canis lupus) pod obecnie znaną postacią istnieje od około 2 mln lat. W wyniku ewolucji nastąpiło wyodrębnienie się psa z wilka, a następnie ukształtowanie i udomowienie psa (Canis familiaris) przed około 15 tys. lat. Poprzez kolejne lata doszło do wyodrębnienia się różnych gatunków Canis. Badania naukowe pozwalają przypuszczać, że stało się to na obszarach Azji. Oznacza to, że stamtąd wzięły swój początek wszystkie rasy psów.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna – Fédération Cynologique Internationale (FCI), największa na świecie organizacja kynologiczna zrzesza ponad 90 krajowych organizacji (po jednej z każdego kraju członkowskiego). FCI zatwierdza oficjalne standardy ras, które są opracowane w krajach ich pochodzenia i nadaje numery wzorców. Setki lat pracy hodowlanej wielu pokoleń kynologów doprowadziły do powstania około 350 ras. Każdego roku w systematyce ras FCI następują zmiany. Powstanie nowej rasy, czyli wyhodowanie określonej populacji zwierząt o maksymalnie zbliżonych cechach fizycznych i psychicznych, a następnie jej utrwalenie, wymaga wielu lat pracy, a uznanie nowej rasy przez FCI stanowi długotrwałą i skomplikowaną procedurę. Polska wprowadziła do FCI pięć rodzimych ras:
Wszystkie rasy, uznane przez FCI, rozmieszczone zostały w dziesięciu grupach, według ich przeznaczenia dla człowieka:
W obrębie dziewięciu grup zostały wyodrębnione sekcje, utworzone bądź w aspekcie wielkości, bądź przeznaczenia, a w ich obrębie dokonany został podział na rasy według krajów ich pochodzenia. Jedyną grupą, która nie jest podzielona na sekcje, jest grupa 4 – jamniki, obejmuje ona dziewięć ras: trzy odmiany wielkości i trzy rodzaje włosa.
Decydując się na psa rasowego, należy pamiętać, aby nabyć szczenię z dobrej hodowli, działającej pod auspicjami Związku Kynologicznego w Polsce. Istnieje wtedy wysokie prawdopodobieństwo, że ze szczenięcia wyrośnie zdrowy pies. Rodzice takiego szczenięcia przeszli wszelkie próby, testy hodowlane zaś zrzeszony w ZKwP hodowca zobligowany jest do wykonywania zabiegów odrobaczenia i szczepień.
Dla zgłębienia tematu warto zajrzeć – tutaj (KLIK)
Nie zapominajmy też o innym rozwiązaniu, jakim jest adopcja psa ze schroniska 🙂