Zapraszamy naszych bursiaków do zapoznania się z tematem tak ważnym w dzisiejszych czasach jak TOLERANCJA. „Zapoznanie” to może słowo nie na miejscu ponieważ każdy z nas wie czym jest tolerancja, szacunek w stosunku do innych osób ale przypomnieć zawsze warto.
Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności.
Każdego roku 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Działania na rzecz tolerancji w ramach obchodów kierowane są zarówno do placówek oświatowych jak i szerszego kręgu społeczeństwa. Głównym celem tego dnia jest uświadamianie ogółu o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas może być też okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach
Ludzie przejawiają tendencję, by w pierwszym kontakcie szukać między sobą podobieństw. To, co nas łączy, pozwala bowiem nie tylko nawiązać konwersację, lecz także zbudować trwałą więź. Jednak wcześniej czy później zaczniemy dostrzegać różnice i to, że jesteśmy inni. Różnorodność jest obecna w każdym społeczeństwie, także w tych uważanych za jednorodne, lekceważąc te różnice, utrwalamy kłamstwo, mające negatywny wpływ na mniejszości, których kultury, potrzeby i wkład nie są uznawane przez ogół społeczeństwa. Również różnorodność wewnątrzgrupowa nie jest postrzegana jako wystarczająco ważna, aby wymagać zmian systemowych. Tak więc integracja łatwo kojarzy się z wielokulturowością, migracją i innymi widocznymi mniejszościami, ponieważ różnice wynikające z różnorodności etnicznej/kulturowej są bardziej oczywiste niż w przypadku dwóch osób o tej samej tożsamości etnicznej, ale o różnych poziomach umiejętności, tradycji i potrzeb.
Wyniki badań nad dyskryminacją w polskich szkołach pokazują, że najczęstszym czynnikiem dyskryminacji młodzieży jest niższy status społeczno-ekonomiczny. Jest to różnica występująca w każdej, nawet najbardziej jednorodnej grupie. Brak systemowych działań na rzecz włączenia uczniów z rodzin gorzej sytuowanych i długoterminowe działania mające na celu zmniejszenie nierówności ekonomicznych skutkują prześladowaniami, wykluczeniem społecznym i stygmatyzacją.
Gdy dostrzegamy różnice w sposobie ubierania się, mówienia, myślenia, pojmowaniu czasu, czy preferowanych kulinariach, uświadamiamy sobie, że istnieją odmienne kultury. Zauważane przez nas różnice mogą budzić zarówno emocje negatywne, jak i pozytywne. Różnorodność w naturalny sposób stwarza możliwość konfliktu, który może być cenny, wzbogacający, prowadzący do twórczych wniosków i rozwiązań, bądź niszczący, prowadzący do regresji. Odmienność może być źródłem niechęci, lęków i poczucia zagrożenia lub zaciekawienia, zachwytu i fascynacji. Postrzeganie Innego jako ciekawego, stymulującego i wartościowego, sprzyja interakcjom opartym na wzajemnym uznaniu, szacunku i ukierunkowuje na współpracę i współdziałanie. Natomiast, gdy Inny jest postrzegany jako mało znaczący, zacofany, z niską samooceną, wyzwala to zachowania agresywne, antagonizmy i dominację. Kontakty z Innymi są istotnym elementem rozwoju interpersonalnego i społecznego.
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Warto też zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.
Bardzo zachęcamy do kliknięcia w podany link:
i obejrzenia filmu „Cyrk motyli” (reż. Joshua Weigel, USA 2009). Film poprzez symbolikę motyla mówi o metamorfozie ludzkiego życia. Nie będziemy zdradzać fabuły, niespełna 20 minut sprawi że………..?
Wychowawcy: Żaneta Misztoft i Monika Ochocka